Baba

Orijinal İsmi: Baba: Müslüm Gürses

Tür: Biyografi, Dram

Vizyon Tarihi: 26 Ekim 2018

Yapımı: 2018 – Türkiye

Süre: 130dk

Yönetmen: Ketche

Senaryo: Hakan Günday, Gürhan Özçiftçi

Yapımcı: Mustafa Uslu

“Hayat bana zordu ama güzeldi. Hakkınızı helal edin!”

-Müslüm Gürses-

Filmi çıkmadan önce toplumun belirli bir tabakası tarafından hor görülen hatta kendisini sevenlerin de hor görüldüğü bir isimdir Müslüm. Filmin türü gereği babanın hayatını anlatıyor oluşu izleyicide bunca yakarış boşuna değilmiş düşüncesinin oluşmasında etkili olmaktadır. Müslüm filmi bir filmden ötede ağır travmalar yaşamış iki insanın hayatlarının birleşmesi noktasında da önemli bir konuma sahiptir. Şöyle ki; annesi babası tarafından öldürülen bir çocuk ile annesi kendisinin doğumu esnasında ölen bir çocuğun hayatlarının beyaz perdeye yansımasıdır Müslüm.

Müslüm filmini iki defa izledim. Filmde anne kaybından sonra belirli psikolojik destek almamış bir çocuğun oluşan sorunlarını alkol ile bastırılmaya çalıştığını görmekteyiz. Erkek çocuklar annelerine düşkün olurlar lakin Müslüm annesini kaybettiği için belki de anne sevgisini kendisinden 20 yaş büyük bir kadında aramış olabilir. Filmin içeriği bakımından Müslüm’ün destekçisi niteliğinde ders aldığı hocası ve kardeşi Ahmet’in sorumluluğunu görebilmekteyiz. Müslüm filminde yunus emre detayını da görmezden gelmek mümkün değildir.

Müslüm filminde görüldüğü üzere her temas iz bırakıyor insanda ya olumlu ya da olumsuz olmak üzere. Benzer acılar yaşamış ya da toplumun genel sorunlarından birkaçı niteliğinde sevgisizlik, yoksulluk, mutsuzluk gibi kavramların ortak paydasında buluşturduğu milyonların kendilerini kendi şarkılarında gördüğü halkın feryadı niteliğinde bir ismin filminde de görüldüğü üzere hayran kitlesi kendilerine zarar verme potansiyelleri olan kişileri de içermektedir. Dönemin TRT yöneticileri tarafından yasaklı adam olarak nitelendirilse de gönüllerimizin babasıdır o.

Müslüm, babası gibi bir baba olmaktan her zaman korkmuştur fakat kendisi artık milyonların babasıdır. Müslüm kişiliği bakımından güçlü ve olumlu yönde direnci olan bir bireydir. Filmden sonra eskiden hor gören çoğu kimse baba söylemleri ile paylaşımlarda bulundu. Müslüm toplumumuzun açık yaralarını gözler önüne sermektedir. Eğer vizeler finaller terk eden sevgililer hayatınızı yaşanmaz kılıyorsa Müslüm filmini sonuna kadar izleyip çıkmadık candan umut kesilmez deyip düştüğünüz yerden ayağa kalkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir